Historia Europy obfituje w żywoty wielu świętych, zarówno tych z dawnych wieków, jak i z całkiem niedawnej przeszłości. Wielu świętych żyje być może również wśród nas. Zbliżają się święta, podczas których wspominać będziemy naszych bliskich zmarłych , ale nie tylko. Jest to doskonała okazja aby przypomnieć sobie sylwetki ludzi zasłużonych dla Europy - Świętych i Wielkich. Temu celowi służy realizacja projektu - "Wszyscy święci Europy - filary zjednoczonego kontynentu". W ramach projektu zostaną zorganizowane konkursy, do udziału , w których serdecznie Was zapraszamy.

- Konkurs plastyczny - "Twarze wielkich Europejczyków"
- Konkurs na prezentację multimedialną - "Sylwetki wielkich Europejczyków"
- Konkurs polonistyczny - Jestem Europejczykiem i jestem z tego dumny.. ( esej dla klas III)
- Konkurs polonistyczny - Kartka z pamiętnika świętego Europejczyka ( klasy I-II)

Prace należy składać w pokoju 107 (zaplecze historyków) lub 304 u p. Agnieszki Czerwieńskiej i M. Lechnio-Lewickiej do 7 listopada. Podajemy Wam również małą "ściągawkę" , komu możecie poświęcić swoje prace .

Od początku swego pontyfikatu Ojciec Święty Jan Paweł II mówił w swym nauczaniu, że Europa ze swoją duchowością, formowaną przez świętych w ciągu 20 wieków, programem poszanowania praw człowieka, może się stać jednym z najsilniej oddziałujących regionów świata na przyszły wiek.
Czasami mówi się o nich "europejscy święci". I nie jest to tylko metafora. Mało kto wie, że otwarto procesy beatyfikacyjne Roberta Schumana i Alcide De Gasperiego. To oni - wraz z Konradem Adenauerem - położyli podwaliny pod Unię Europejską. Schuman: "Luksemburczyk z urodzenia, Niemiec z wykształcenia, katolik z przekonania i Francuz z serca", pisał Jacques Fauvet, były redaktor naczelny "Le Monde". Adenauer: Nadreńczyk, obywatel federalnych Niemiec, orędownik przyjaźni z Francją w ramach Stanów Zjednoczonych Europy. I De Gasperi: Tyrolczyk, poseł do parlamentów w Wiedniu i Rzymie, więzień Mussoliniego, zwolennik federacji wolnych państw Europy. W pan- teonie ojców zjednoczonej Europy miejsce tej trójki jest wyjątkowe. Ale są też i inni, dawno uznani za świętych, patronów Europy

Patronowie Europy
Św. Benedykt z Nursji (480-547)
"Był mąż, z łaski Bożej i z imienia Błogosławiony (Benedictus), którego życie przepełniała świętość. Od dzieciństwa miał serce dojrzałe i wyrastając daleko ponad swój wiek cnotami nie zaprzedał swej duszy żadnej rozkoszy" - tak zaczyna opowieść o patriarsze Zachodu święty papież Grzegorz Wielki, który spisał żywot ojca zachodniego monastycyzmu 50 lat po jego śmierci.
Św. Cyryl (827-869) i św. Metody (815-885)
Cyryl i Metody (imiona chrzestne: Konstantyn i Michał) - Apostołowie Słowian, twórcy alfabetu słowiańskiego i tłumacze tekstów liturgicznych, zwani Braćmi Sołuńskimi - urodzili się w Tessalonikach w Cesarstwie Bizantyjskim, w mieście, które będąc ważnym centrum handlowym, rozbrzmiewało wieloma językami, także słowiańskim.
Św. Brygida Szwedzka (ok. 1302 - 1373)
Pochodziła ze znakomitej rodziny, skoligaconej z dynastią królewską panującą w Szwecji. Jej ród słynął nie tylko z bogactwa i wpływów, ale także świętości i pobożności - przodek jej ojca był skoligacony ze św. Erykiem, patronem Szwecji, zaś ciotka Brygidy, bł. Ingrid ze Skennige założyła pierwszy klasztor dominikanek w swojej ojczyźnie.
Św. Katarzyna ze Sieny (1347 - 1380)
Była 24 dzieckiem Lapy i Jakuba Benincasa, farbiarza ze Sieny. Jako najmłodsza dziewczynka, była rozpieszczaną ulubienicą całej rodziny. Już w dzieciństwie miała wizje Pana Jezusa, któremu obiecała, że będzie należeć tylko do Niego.
Św. Edyta Stein (1891-1942)
Św. Edyta Stein - s. Teresa Benedykta od Krzyża przyszła na świat 12 października 1891 roku we Wrocławiu. Była siódmym, najmłodszym dzieckiem pobożnych Żydów - Augusty i Zygryda Steinów.
Święty Stefan - budowniczy chrześcijańskiej Europy

Święci łączący narody
Św. Kinga - węgierska królewna i polska księżna
Żyjąca w XIII wieku (ur. 5 marca 1234 - zm. 24 lipca 1292) córka węgierskiego króla Beli IV zasłynęła niezwykłą pobożnością i wrażliwością społeczną. Jej małżeństwo z księciem Bolesławem Wstydliwym odnowiło dawny sojusz Piastów małopolskich z Arpadami.
Św. Wojciech - patron duchowej jedności Europy
Św. Wojciech (ur. 956 - zm. 23 kwietnia 997), biskup i męczennik, którego Kościół w Polsce uznaje za jednego ze swoich głównych patronów, pochodził z książęcego rodu czeskich Sławnikowiców, spokrewnionego przez Dąbrówkę z dynastią Piastów.
Św. Klemens Hofbauer - apostoł Wiednia i Warszawy Żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku (1751-1820) redemptorysta św. Klemens Hofbauer (Dworzak) swoją osobą i pracą łączył trzy narody: czeski, polski i austriacki.
Św. Kazmierz - patron Polski i Litwy
Znany z dobroczynności, surowego trybu życia oraz głębokiej pobożności eucharystycznej i maryjnej św. Kazimierz (ur. 3 października 1458 - zm. 4 marca 1484) jest orędownikiem i patronem tych, którzy podejmują służbę publiczną w państwie.
Św. Jadwiga Królowa - matka trzech narodów
Postać św. Jadwigi Królowej (ur. 18 lutego 1374 - zm. 17 lipca 1399) jest symbolem najszczytniejszych dążeń Europy XIV wieku, zarówno na płaszczyźnie polityczno-społecznej, jak i religijno-kulturalnej.
Św. Jadwiga Śląska - patronka pojednania polsko-niemieckiego
Pochodząca z Bawarii św. Jadwiga Śląska (ur. między 1178 a 1180 - zm. przed 14 października 1243) należy do najpopularniejszych świętych w Polsce, zwłaszcza na Śląsku, ale także w Austrii, Czechach, Niemczech, na Węgrzech oraz we Francji.
Wielcy i zasłużeni dla kontynentu byli niewątpliwie:
- Jan Paweł II
- Papież Św. Grzegorz Wielki nazywany pierwszym Europejczykiem , który ludy barbarzyńskie przekształcił w obywateli Europy o jednej wierze i obyczajach
- św. Karol Boromeusz
- św. Ignacy Loyola