BIBLIOTEKA GIMNAZJUM NR 3 W ŚWIDNIKU                   

 
Strona główna
 stdarek
Mapa strony
 stdarek
Godziny otwarcia
 
Aktualności
 
O bibliotece
 
Czytelnicy polecają
 
Czytelnictwo
 
Wydarzenia
 
KAB
 
Kronika biblioteki
 
Galeria
 
Edukacja
 
Ciekawe linki
 
Pasje
 
Kontakt
 
Strona szkoły

 

 

 

 

 

 

 

 

Już na początku roku szkolnego, dotarła do szkoły wiadomość o chorobie Kuby Fijałkowskiego - ucznia klasy 2 f. Natychmiast podjęte zostały  działania, mające na celu zebranie pieniędzy na leczenie kolegi. Zorganizowano mnóstwo akcji - kiermasze ciast (i innych domowych wypieków) na targowisku miejskim, czy przy Parafii p.w. NMP Matki Kościoła, a także urodzinowo - walentynkowe przedsięwzięcie "Serce dla Kuby”. Udało nam się pozyskać fundusze na operację dla Kuba, a poprzez wykonanie kilkumetrowego kwiatu z setek papierowych serc, wzruszyć Kubę, zapewniając go tym samym o szczerej sympatii i przyjaźni.

W zimie narodził się pomysł złożenia tysiąca łabędzi techniką origami. Pomysłodawcą był Pan Dyrektor Waldemar Białowąs. Zinterpretował on bowiem w niebanalny sposób starą japońską legendę, która głosi, że jeśli wykona się tysiąc papierowych żurawi, to spełni się jedno marzenie My, zamiast żurawi, składaliśmy łabędzie, a naszym marzeniem był i jest powrót Kuby do zdrowia. Społeczność szkolna podjęła to wyzwanie i przystąpiła do działania. Jeden łabędź wymagał wykonania 480 papierowych elementów. Łabędziowe centrum mieściło się w bibliotece szkolnej. Akcją tworzenia łabędzi kierowały panie Izabela Koczkodaj i Urszula Cygan. Robiono je niemal wszędzie – w klasach na godzinach wychowawczych,na korytarzu, w domach całymi rodzinami. Seniorzy z Miejskiego Centrum Usług Socjalnych też nam pomagali, dostawali karteczki a wracały do nas gotowe elementy. Do akcji włączyła się także młodzież podczas wymiany międzynarodowej Nie wiadomo kiedy, powstało ich ponad tysiąc, a wszystkie są różnobarwne i niepowtarzalne. Nadszedł zatem czas, aby je sprzedać. Nie mogliśmy się doczekać Wielkiego Kiermaszu w "Lachówce". Licytację poprowadził wokalista znanego zespołu VOX - p. Dariusz Tokarzewski  VOX . Podczas aukcji zebraliśmy ponad pięć tysięcy złotych. Jednakże nie tylko pozyskane na leczenie środki finansowe okazały się najważniejsze w tym przedsięwzięciu. Istotny był też fakt, iż współpracując ze sobą, realizując wspólne działania, wspieraliśmy duchowo Kubę i jego rodzinę. Staraliśmy się z empatią przekazywać im dobrą energię, nadzieję i wiarę, bez których przecież żadne z lekarstw nie zadziałałoby. 

                                                                                                                                             Paulina Lechnio

Wszystkie łabędzie wyszły spod skrzydeł biblioteki szkolnej. To tu było centrum akcji, a bibliotekę żartobliwie nazywano "biblioteczną wylęgarnią łabędzi" Aby powstał jeden łabędź potrzeba około 400 złożonych karteczek (liczba rzędów zależała od wielkości łabędzi), więc najpierw każdą karteczkę należało złożyć według wzoru, z karteczek złożyć łabędzia, każdego łabędzia należało najpierw skleić, a jak już wysechł polakierować. A łabędzi powstało 1000... Wydawało się nam na początku, że nie damy rady zrobić takiej ilości łabędzi, może 100, ale nie 1000. Dla żartu wywiesiłyśmy na drzwiach biblioteki karteczkę: Mamy już 114 łabędzi, zostało jeszcze 886... I rozpętała się prawdziwa burza, w akcję włączyli się nauczyciele i uczniowie. Klasy składały karteczki na godzinach wychowawczych, na przerwach, uczniowie zabierali karteczki do domu. Najpierw my pokazywałyśmy jak złożyć poprawnie karteczki, a potem uczniowie pokazywali jedni drugim. Tak samo ze składaniem łabędzi, uczyłyśmy i pokazywałyśmy jak złożyć poprawnie łabędzia, a potem gimnazjaliści i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5, którzy włączyli się do akcji pokazywali jedni drugim. W wypożyczalni na przerwach roiło się od uczniów, którzy "pobierali" karteczki do zrobienia i oddawali gotowe zrobione łabędzie. W czytelni przechowywałyśmy zrobione łabędzie, kleiłyśmy i lakierowałyśmy nowe. Każdy z 1000 łabędzi przeszedł przez nasze ręce. Bywało tak, że na parapetach w czytelni nie było miejsca by wcisnąć igłę, bo wszędzie schły "papierowe cuda" Skala akcji i zaangażowanie uczniów było naprawdę ogromne, a my miałyśmy pełne ręce pracy. Ale było warto. O ogromie akcji niech poświadczą zdjęcia.

Uczniowie, którzy poświęcali swój wolny czas i wspierali koordynatorów niemal każdego dnia trwania akcji:

1.Matczuk Monika – 1g
2.Wierzbińska Nel – 1g
3.Stafijowska Ola – 1g
4.Kowalik Karolina – 3f
5.Komsta Konrad – 1e
6.Gwarda Michał  - 2a

                            

Koordynatorzy akcji: p.Izabela Koczkodaj, p.Urszula Cygan
i p.Bożena Zabiegły

 

 

 

 

 

   
           
Link   
Szablony stron