"Jestem SMART. Książka elektroniczna w bibliotece"

Włączyłyśmy się w "Dzień z Technologią", który został zorganizowany w naszej szkole w dniu 4.11.2016r. Dzień z Technologią pod hasłem "Trójka jest SMART" trwał od rana do późnego popołudnia i składał się z wielu różnorodnych wydarzeń. W bibliotece obchodziliśmy ten dzień pod hasłem "Jestem Smart. Książka elektroniczna w bibliotece".

Relacja z całości: https://www.joomag.com/magazine/mag/0256521001478430811

BIBLIOTEKA SMART

Biblioteka szkolna  jako Multimedialne Centrum Informacji w codziennych  kontaktach z  uczniami zachęca ich do świadomego i praktycznego wykorzystywania Internetu i urządzeń mobilnych w celu poszukiwań materiałów i informacji potrzebnych do poszerzania wiedzy, zdobywania nowych umiejętności oraz ciekawego i aktywnego spędzania czasu. Na stronie internetowej biblioteki w zakładce CIEKAWE LINKI zostały zamieszczone adresy stron z dziedzin o różnej tematyce i wirtualnych bibliotek.

W pracy biblioteki wykorzystujemy platformę edukacyjną zamieszczając na miej między innymi ciekawostki z historii książki  czy  Kurs informacyjny dla rodziców – zapoznający ich z działaniem platformy.   Platforma pomaga nam w promocji czytelnictwa. Na niej odbywają się konkursy czytelnicze – „W świecie magii”(„Harry Potter”)  i rozpoczęty 4 listopada konkurs ze znajomości powieści Johna Greena „Gwiazd naszych wina”. Informacje o konkursie zamieszczone zostały na facebooku szkoły i na stronie internetowej biblioteki. Uczniowie chcący wziąć udział w konkursie zgłaszali swój akces w bibliotece dużo wcześniej, gdyż istniała konieczność założenia im kont na platformie. Pytania do konkursu przygotowała Kasia z 2e. Test konkursowy będzie  udostępniony na platformie przez 7 dni (od 4 do 10 listopada). Miłośnicy Johna Greena będą musieli rozwiązać test wielokrotnego wyboru na platformie edukacyjnej. Test składa się z 24 pytań, gdzie każde z nich ma 4 odpowiedzi, z których należy wybrać jedną lub dwie prawidłowe. Test konkursowy należy rozwiązać w ciągu 10 minut. Po rozwiązaniu i zapisaniu testu uczestnicy nie mogą już go poprawić.

Biblioteka włączyła się ogólnopolską akcję KULTURA NA WIDOKU.

Akcja ta  ma na celu promowanie świadomego uczestnictwa w kulturze
i wyrabianie nawyku korzystania z jej legalnych źródeł i skierowana jest do wszystkich, niezależnie od wieku. Aby ułatwić młodzieży dostęp do ponad
1100 treści multimedialnych - muzyka, filmy, książki, gry, wirtualne spacery po muzeach świata zostały zamieszczone na terenie szkoły oraz w samej bibliotece plakaty, a na stronie internetowej szkoły, biblioteki i szkolnym facebooku została zamieszczona informacja o projekcie i link do serca projektu czyli strony akcji http://www.kulturanawidoku.pl/

Mikołaj uczeń z klasy 2 o projekcie: ” Z Kultury na Widoku ściągnąłem link do muzeum Mercedesa-Benza, głównie dlatego, ponieważ byłem tam 4 lata temu
i chciałem zobaczyć co zmieniło się tam, odkąd mnie nie było. Wchodziłem również na stronę „Smithoonian National Museum of Natural History” dzięki czemu mogłem zwiedzać muzeum, a także jego starsze wystawy wirtualnie. Co prawda to może nie to samo co zwiedzanie go na żywo, ale naprawdę było warto.”

W piątek 4 listopada w bibliotece obchodziliśmy dzień pod hasłem „Jestem Smart. Książka elektroniczna w bibliotece” i promowaliśmy czytanie na ebookach. Uczniowie odwiedzający w tym dniu bibliotekę wymieniali się informacjami o książkach elektronicznych, do których mają dostęp na telefonach i czytnikach. Dzień poświęcony ebookom pokazał, że uczniowie bardzo chętnie czytają książki na WATTPAD. Cytując za uczennicą Niną z kl.2g „Wattpad to aplikacja na telefon i strona internetowa. Książki, z polecanych lub z określonych kategorii, dodajemy w trybie online, a czytamy  w ofline. Lecz jest jedno ,,ale,,- książka musi sie cała załadować, a trwać to może do 5 minut. Może potrwać trochę dłużej np.: kiedy jest 60 rozdziałów, a każdy po około 2 tysiące słów. Wady są w każdym i we wszystkim. Ale nie przejmujcie się tymi niedociągnięciami, największą zaletą WATTPAD-a jest to że po prostu istnieje

Nauczyciele bibliotekarze Urszula Cygan i Izabela Koczkodaj