Historia

Rok 1999 to pierwszy rok pracy naszego gimnazjum i tworzenie od podstaw biblioteki szkolnej.

W pierwszym roku działalności biblioteka gimnazjum nie miała swojego lokalu, gościliśmy w bibliotece Szkoły Podstawowej Nr 5. Uczniowie gimnazjum korzystali z księgozbioru i wypożyczalni tej biblioteki. Bibliotekę tworzyła pani Izabela Koczkodaj, która ciągu roku szkolnego zgromadziła i opracowywała księgozbiór dostosowany do programu gimnazjum.

Kolejny rok (2000/2001) przyniósł przeprowadzkę. Po wykonanym w połowie sierpnia remoncie lokalu, nastąpiła organizacja biblioteki. Aby uzyskać zamierzony wygląd sali p. I.Koczkodaj odnowiła meble pozostałe po pracowni biologicznej. Duża ilość zieleni stworzyła ciepły i przytulny nastrój biblioteki. Do nowego lokalu przeniesiono majątek biblioteki gimnazjum z biblioteki SP5. W bieżącym roku szkolnym rozpoczął działalność Aktyw Biblioteczny, którego członkowie po przeszkoleniu brali udział w pracach biblioteki, co przy jednoosobowej obsadzie bibliotekarskiej niesamowicie usprawniło pracę. Ekipę pierwszego Aktywu Bibliotecznego stanowiły: Magda Wybrańska i Ania Broda z klasy 2b, Ewa Włosek i Diana Cimek z klasy2f, Kasia Kaczmarczyk i Agnieszka Żakiewicz z klasy 2c, Kasia Duma i Agata Marzenowska z klasy 2d. Dzięki ich pomocy w połowie września biblioteka ruszyła pełną parą.

Podczas wakacji w bibliotece przeprowadzono kolejny remont – przesunięto drzwi i przebudowano ściany. We wrześniu (2001/2002) nastąpiła reorganizacja, w wyniku której zmieniono ustawienie działów księgozbioru.

W czytelni można już było korzystać z zakupionego telewizora i wideo.

Zwiększyła się również obsada biblioteki, prace rozpoczęła p. Grażyna Borkowska.

Biblioteka szkolna stała się sercem całej szkoły gromadzącym pod swymi skrzydłami imprezy kulturalne, konkursy, wystawy. Tu przychodziły pokolenia młodych gimnazjalistów, nie tylko po lekturę, opinię o ciekawych książkach, ale niejednokrotnie ze swoimi małymi smutkami i wielkimi radościami. Pani bibliotekarka wysłuchała niejednej historii i z rozrzewnieniem wspomina roczniki, które już wkroczyły w dorosłe życie.

Nie sposób wymienić wszystkich działań, w które zaangażowana była biblioteka szkolna. Spróbujmy jednak cofnąć się w czasie i przypomnieć sobie kilka chwil i akcji odbywających się w tamtych latach.

Zapomnieć nie można o spotkaniu z panią Marią Gleń, poetką i wycinankarką. Gość biblioteki był mile zaskoczony recytacją jej wierszy przygotowaną przez uczennice klas 3. Poetka opowiadała wiele wesołych anegdot ze swojego życia oraz deklamowała ciekawe wiersze, pokazywała wycinanki, rozdawała autografy. Spotkanie przebiegło w ciepłej i przyjaznej atmosferze.

22 kwietnia uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy Gimnazjum nr 3 wybrali patrona szkoły. Głosami 379 osób zostali nim Nobliści Polscy. Głosowanie odbywało się oczywiście w bibliotece szkolnej.

Biblioteka szkolna włączyła się w obchody 50-lecia Świdnika, organizując Powiatowy Konkurs Gazetek Szkolnych.

Mijał czas, zmieniała się i biblioteka szkolna oraz jej obsada. Pani G. Borkowska przeszła na zasłużoną emeryturę, a pracę rozpoczęła pani Urszula Cygan (Klimkiewicz). Przybywało książek, kartotek, pojawił się kącik patrona i dział Lubelszczyzna.

W październiku 2005r. ogłoszono konkursy na logo i exlibris biblioteki szkolnej. Od tego czasu biblioteka zyskała własne logo stworzone przez uczennicę klasy 3e Małgorzatę Czułczyńską.

Lata 2005-2007 pracy biblioteki upłynęły pod znakiem jej komputeryzacji, gdzie obie panie cierpliwie opracowywały księgozbiór w programie Mol Optivum. W roku szkolnym 2005/2006 bibliotece zostało przyznane Multimedialne Centrum. Podczas wakacji zaistniała potrzeba dostosowania biblioteki do zainstalowania sieci logicznej i elektrycznej, aby podłączyć 4 komputery oraz urządzenie wielofunkcyjne. W czytelni powstało Multimedialne Centrum Informacji, a dawna sala lekcyjna została przekształcona w Wypożyczalnię.

21 marca 2006 w bibliotece podziwiać można było wystawę „Śladami książki” przygotowaną przez panie bibliotekarki i uczniów z Koła Przyjaciół Biblioteki. Zwiedzający mieli możliwość zapoznać się z historycznym rozwojem formy książki oraz warsztatem pisarskim. Ilustracją każdego działu były wykonane pod okiem bibliotekarek eksponaty.

Corocznie biblioteka włączała się w przygotowanie konkursów o patronie szkoły, zarówno konkursów wiedzy jak i recytatorskich.

W roku 2006 w programie prowadzonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazetę Wyborczą „Szkoła z klasą” pani Urszula Cygan uzyskała tytuł Nauczyciela z klasą.

Biblioteka pamięta również o dobrych obyczajach organizując konkursy ze znajomości savoir vivre`u „Obycie umila życie”

Tradycją również stało się, że w bibliotece obchodzony jest Międzynarodowym Dniu Bibliotek Szkolnym, cyklicznie organizując w październiku akcje promujące czytelnictwo i różnorodne konkursy.

W pierwszych dniach grudnia 2007 panie bibliotekarki przygotowały kiermasz Mikołajkowy. Ekspozycje na kiermasz zostały przygotowane przez gimnazjalistów i panią Izę. W bibliotece można było w tym czasie zaopatrzyć się w aniołki z masy solnej, ozdoby choinkowe, kartki świąteczne itd. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie ze strony nauczycieli naszej szkoły. Środki uzyskane z kiermaszem przeznaczone zostały na zakup nowych książek.

1 czerwca, czyli w Dniu Dziecka odbyła się w naszym mieście centralna inauguracja VII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Nasi uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w paradzie postaci bajkowych. Koordynatorem szkolnej akcji Cała Polska czyta dzieciom była pani Izabela Koczkodaj.

W bibliotece odbywał się cykl wystaw w ramach programu „Poznajmy siebie. Moje hobby”. Uczniowie zaprezentowali swoje prace plastyczne, opowiadali o swoich artystycznych pasjach i zainteresowaniach. Nad całością projektu czuwała pani Bożena Zabiegły.

Drogi czytelniku najnowszą historię naszej biblioteki znajdziesz w dziale KRONIKA BIBLIOTEKI