Breadcrumbs


Obiekty sportowe

Warto zajrzeć ......


 http://static.schroniskoprudnik.pl/download//585/znajdz-na-fajesie.jpeg

tenis 

 

 

„W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę”

W dniu 20 listopada 2014r. uczniowie klasy II a i II b odwiedzili Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Oto jak wspominają wycieczkę.
        W Muzeum Bombki Choinkowej podziwialiśmy setki unikatowych, niepowtarzalnych eksponatów z różnych krajów i epok: przepiękną, amerykańską choinkę, dekoracje świąteczne charakterystyczne dla stylu wiktoriańskiego, francuskiego czy norweskiego. Najbardziej zainteresowała nas choinka w stylu staropolskim. Zajrzeliśmy również do upiornego Halloweenowego zakątka. Ponadto naszą uwagę zwróciła kolekcja upamiętniająca dwusetną rocznicę narodzin Hansa Christiana Andersena oraz jaj Feberge. Dowiedzieliśmy się, iż proces produkcji bombek mimo upływu lat nie zmienił się. Pierwsze narzędzia służące do produkcji ozdób choinkowych są niemal identyczne jak te z obecnych czasów. Oczywiście zobaczyliśmy proces produkcji bombek. Na początku pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejne etapy w powstawaniu bombek to ich srebrzenie, farbowanie i ręczne ozdabianie. Niestety w większości tych miejsc nie mogliśmy robić zdjęć, ponieważ wzory bombek są chronione prawem autorskim. Musicie wierzyć nam na słowo. Punktem kulminacyjnym wizyty w tym magicznym miejscu było samodzielne malowanie bombki, którą mogliśmy zabrać ze sobą. Właściciele fabryki przygotowali dla nas niespodziankę w postaci bombki z napisanym imieniem. Radości dostarczyła nam również wizyta w świątecznym sklepie.

Kolejnym etapem naszej wycieczki była wizyta w Sandomierzu. Zwiedziliśmy Podziemną Trasę Turystyczną, czyli słynne sandomierskie lochy związane z legendą o Halinie Krępiance, która podobno miała uratować Sandomierz przed Tatarami. Ponieważ na sandomierskim rynku nie zastaliśmy Ojca Mateusza, udaliśmy się do Świdnika.

 


(Copyright © SP 2014)