Wykaz lektur

Kanon lektur dla gimnazjum według nowej podstawy programowej

1. Teksty poznawane w całości – nie mniej niż 5 pozycji książkowych w roku szkolnym oraz wybrane przez nauczyciela teksty o mniejszej objętości, przy czym nie można pominąć autorów i utworów oznaczonych gwiazdką:

• *Jan Kochanowski – wybrane fraszki, Treny (V, VII, VIII);
  • William Szekspir Romeo i Julia;
  • Molier Świętoszek lub Skąpiec;
  • *Ignacy Krasicki – wybrane bajki;
  • Aleksander Fredro *Zemsta;
  • Adam Mickiewicz – wybrana ballada, *Dziady cz. II, Reduta Ordona;
  • Bolesław Prus lub Eliza Orzeszkowa – wybrana nowela;
  • *Henryk Sienkiewicz – wybrana powieść historyczna (Quo vadis, Krzyżacy lub Potop);
  • wybrane wiersze następujących poetów XX w.: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Kazimierz Wierzyński, Julian Tuwim, Czesław Miłosz, ks. Jan Twardowski, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert;
  • Aleksander Kamiński Kamienie na szaniec lub Arkady Fiedler Dywizjon 303;
  • utwór podejmujący problematykę Holokaustu, np. wybrane opowiadanie Idy Fink;
  • Konstanty Ildefons Gałczyński – wybrane utwory;
  • Stanisław Lem – wybrane opowiadanie;
  • Sławomir Mrożek – wybrane opowiadanie;
  • Antoine de Saint Exupéry Mały Książę;
  • wybrana powieść przygodowa;
  • wybrana młodzieżowa powieść obyczajowa (np. Małgorzaty Musierowicz, Doroty Terakowskiej lub innych współczesnych autorów podejmujących problematykę dojrzewania);
  • wybrany utwór fantasy (np. Urszuli Le Guin, Johna Ronalda Reuela Tolkiena, Andrzeja Sapkowskiego); wybrany utwór detektywistyczny (np. Arthura Conan Doyle'a lub Agaty Christie);
  • wybrane opowiadanie z literatury światowej XX w. (inne niż wskazane wyżej);
  • wybrana powieść współczesna z literatury polskiej i światowej (inna niż wskazana wyżej);
  • inne pozycje książkowe wskazane przez nauczyciela lub zaproponowane przez uczniów (przynajmniej jedna rocznie).

2. Teksty poznawane w całości lub w części (decyzja należy do nauczyciela):

• Homer Iliada i Odyseja lub Jan Parandowski Przygody Odyseusza;
  • Pieśń o Rolandzie;
  • Juliusz Słowacki Balladyna;
  • Miron Białoszewski Pamiętnik z powstania warszawskiego;
  • Ryszard Kapuściński – wybrany utwór.
  • Biblia (opis stworzenia świata i człowieka z Księgi Rodzaju, przypowieść ewangeliczna, hymn
  • św. Pawła o miłości);
  • wybrane mity greckie.

3. Wybór publicystyki z prasy i innych środków społecznego przekazu; wybrany komiks;
wybrane programy telewizyjne.

Server Time: 2017-12-11 08:44:46