^Powrót na górę
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

SZKOLNY KONKURS MULTIMEDIALNY

 

 

SZKOLNY KONKURS MULTIMEDIALNY

"Wyłącz komórkę, włącz myślenie"

Zapraszamy wszystkich uczniów klas VI-VII szkoły podstawowej oraz 2-3 gimnazjum do udziały w konkursie na najlepszą prezentację multimedialną "Wyłącz komórkę, włącz myślenie ".

 

Konkurs ma na celu zwrócenie uwagi na negatywne skutki nadużywania urządzeń cyfrowych (telefonów, smart fonów, tabletów, komputerów itp.) oraz zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu.

Praca powinna zawierać:

- min. 15 slajdów, ale nie więcej niż 20;

- własne opinie i spostrzeżenia na ten temat;

- najnowsze badania naukowe i opinie ekspertów (np. psychologów);

- pomysły spędzania wolnego czasu inne niż telefon, komputer itd.;

- źródła informacji zawartych w prezentacji (linki stron, z których autor korzystał).

Ocenie podlegać będą:

- treść;

- umiejętność tworzenia prezentacji.

Pracę tworzymy w dowolnym programie, zapisujemy na płycie CD i podpisaną przynosimy do pań: Danuty Chmielik, Aliny Kołtuniewicz (sala 312) lub Agnieszki Rakuzy-Wójcik (zaplecze 212) do 12.01.2018.

Do wygrania karta podarunkowa do Empik

Konkurs jest elementem kampanii edukacyjno-prozdrowotnej "Wyłącz komórkę, włącz myślenie" realizowanej 

AKCJA CHARYTATYWNA

Wzorem poprzednich lat przyłączamy się do XXV Ogólnopolskiej Akcji 'Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę'. Celem inicjatywy jest dzielenie się z potrzebującymi darami serca między innymi żywnością, odzieżą, środkami czystości, słodyczami i zabawkami – nowymi lub używanymi, ale w dobrym stanie. Wolontariusze nie zbierają pieniędzy! Na początek 26 listopada 2017 w godzinach 10:00-15:00 odbędzie się Wielka Uliczna Zbiórka Darów połączona z koncertem w Dużym Studiu Radia Lublin - Dar Artystów dla Akcji. Następnie 5 grudnia zapraszamy na 'Mecz Słodkich Serc' pod Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego, który zostanie rozegrany w Hali MOSiR o godzinie 18:00. Zbiórka stacjonarna w szkole odbędzie się od 27.11 do 15.12. Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji!!!

msk

PROJEKT "ZDROWA JA"

Komunikat skierowany do rodziców oraz 15-letnich dziewcząt.

Zaproszenie do udziału w projekcie "ZDROWA JA"

Ministerstwo Zdrowia oraz Instytut Matki i Zdrowia, w ramach Narodowego Programu Zdrowia będzie realizować w naszej szkole projekt o nazwie "Ocena skuteczności interwencyjno-profilaktycznego programu poprawy zachowań zdrowotnych 15-letnich dziewcząt klas II z wykorzystaniem techniki telemonitoringu". W założeniu projekt ma się przyczynić do: wzrostu zainteresowania dziewcząt zdrowiem swoim oraz otoczeniem: bieżącej poprawy aktywności fizycznej; ograniczenia zachowań sedentarnych (związanych z siedzącym trybem życia); poprawy zachowań żywieniowych; rezygnacji z zachowań ryzykownych. Projekt ma charakter innowacyjny: opaski monitorujące, które otrzymają uczestniczki projektu, to nie tylko narzędzia promujące zdrowie, ale również modny, technologicznie gadżet, który sprawi, że udział w projekcie będzie dla dziewcząt dobrą zabawą. Koordynatorzy projektu w naszej szkole: Tomasz Szydło - dyrektor, Joanna Sekuła - nauczycielka wychowania fizycznego, Renata Waryszak - pielęgniarka. Czas trwania projektu XII 2017 r. - X 2018 r. więcej informacji w załączniku.

 

INFORMACJA

 

Od dnia 15.10.2017 roku wszystkie nowe informacje pojawiają sie na nowej stronie 
pod tymczasowym adresem: https://sp5swidnik.edupage.org/ 

Wszystkie nowości znajdziecie także na FACEBOOK!  sp5swidnik

Patroni

Maria Skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie - jako pierwszy i jedyny uczony otrzymała dwukrotnie Nagrodę Nobla w dwóch dyscyplinach. W 1903 małżonkowie Curie otrzymali ją wspólnie w dziedzinie fizyki za odkrycie promieniotwórczości naturalnej oraz promieniotwórczości pierwiastków polonu i radu. W 1911 w dziedzinie chemii - ponowny Nobel za prace nad własnościami chemicznymi i fizycznymi polonu i radu oraz za prace dotyczące metod wyodrębniania, oczyszczania i pomiaru aktywności pierwiastków promieniotwórczych.

 

http://www.noblisci.pl/1911-maria-curie-sklodowska/

http://historia_kobiet.w.interia.pl/teksty/sklodowska.html

http://www.sklodowska.wortale.net/

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------

 

Henryk Sienkiewicz

 

Henryk Sienkiewicz dostał Nagrodę Nobla w roku 1905 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki. Nie na darmo pisał w szkole wypracowania podziwiane przez kolegów i wysoko cenione przez nauczycieli. Jego powieść Quo vadis, wydana w roku 1896, opowiadająca o Rzymie w czasach Nerona, była kilkakrotnie filmowana. W roku 1916 jej nakład tylko w USA przekroczył 1,5 mln egzemplarzy. Tłumaczono ją na wszystkie prawie języki świata. Ale dla Polaków ważniejsze są jego powieści historyczne: Krzyżacy i Trylogia, składająca się z Ogniem i mieczem, Potopu i Pana Wołodyjowskiego. Trylogię pisał, aby pokrzepić serca Polaków żyjących w niewoli, pobudzić w nich miłość do ojczyzny i dumę z niej. I udało mu się! Najlepszy film nie oddaje wspaniałości tych dzieł!

 

http://www.noblisci.pl/1905-henryk-sienkiewicz/

http://www.sienkiewicz.ovh.org/

http://culture.pl/pl/tworca/henryk-sienkiewicz

 

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------


Władysław Reymont

 

Władysława Reymonta nagrodzono Noblem w 1924 roku za Chłopów. Jest to powieść czterotomowa, ukazuje wszechstronny i prawdziwe wierny obraz wsi polskiej ujęty w ramy czterech pór roku. Obraz jest "prawdziwie wierny" także dzięki temu, że Reymont przez wiele lat pracował w Lipcach (dziś Reymontowskich) jako robotnik kolejowy. Mieszkał na górce w Karczmie i obserwował, jak się ludzie bawią, ale również jak pracują. Postanowił zostać pisarzem już w szkole; pisał dużo, dla siebie. Tak o tym sam powiedział: "Nie przez ambicje, łaknąc sławy itp. - zostałem pisarzem z potrzeby i z musu, z bólu, nienawiści i miłości. Muszę nim pozostać do końca, choćbym ani jednego czytelnika nie miał ..."

http://www.noblisci.pl/1924-wladyslaw-reymont/

http://culture.pl/pl/tworca/wladyslaw-reymont

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------

 

Czesław Miłosz

Czesław Miłosz otrzymał Nagrodę Nobla w 1980 roku. To dla naszego kraju bardzo ważna data. Od razu też przyklejono Miłoszowi etykietę poety politycznego, bo nagroda została przyznana w czasie szczególnie nasyconym wydarzeniami historycznymi, a biografia poety zdaje się taką interpretację potwierdzać. Trzeba więc przypomnieć, że wniosek, kiedy jeszcze nikomu nie marzył się "sierpień" i że - wiersze "społeczne" czy "polityczne" stanowią niewielki margines w jego dorobku. Pamiętajmy więc, że otrzymał on Nobla za WYBITNE WARTOŚCI HUMANISTYCZNE CAŁOKSZTAŁTU TWÓRCZOŚCI POETYCKIEJ!

 

http://www.noblisci.pl/1980-czeslaw-milosz/

http://www.milosz.pl/

http://culture.pl/pl/tworca/czeslaw-milosz

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

Lech Wałęsa

Lech-Wałęsa - ku dumie i radości jednych, ku zaskoczeniu i zazdrości innych, jesienią 1983 roku obiegła świat wiadomość, że za wybitny wkład w propagowanie i utrzymanie pokoju na świecie Pokojową Nagrodę Nobla otrzymuje Polak Lech Wałęsa.Stanął tym samym w szeregu wybitnych laureatów tej nagrody obok Willego Brandta (1971), Henrego Kissingera (1973), Andrieja Sacharowa (1975), Jasira Arafata, Icchaka Rabina (1978) i Matki Teresy (1979).

 

http://www.noblisci.pl/1983-lech-walesa/

http://www.walesa.tv/home

http://www.ilw.org.pl/

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Wisława Szymborska

Rok 1996 okazał się wielkim świętem literatury i kultury polskiej. "Wielka i skromna" poetka polska została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jej poezja znalazła drogę do wielkiego świata, okazała się uniwersalna, nasycona tradycją a zarazem bardzo współczesna. Królewska Akademia uhonorowała Wisławę Szymborską tą prestiżową nagrodą za całokształt twórczości poetyckiej

 

 

http://www.noblisci.pl/1996-wislawa-szymborska/

http://www.szymborska.org.pl/

http://culture.pl/pl/tworca/wislawa-szymborska

 

Licznik odwiedzin

606146
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W minionym tygodniu
W tym miesiącu
W minionym miesiącu
Wszystkie wizyty razem
53
109
53
605226
1354
5029
606146

Your IP: 54.226.113.250
Server Time: 2017-12-11 08:35:31
Copyright © 2014 Gimnazjum nr 3 Świdnik