^Powrót na górę
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

INFORMACJA

 

Od dnia 15.10.2017 roku wszystkie nowe informacje pojawiają sie na nowej stronie 
pod tymczasowym adresem: https://sp5swidnik.edupage.org/ 

Wszystkie nowości znajdziecie także na FACEBOOK!  sp5swidnik

Patroni

Maria Skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie - jako pierwszy i jedyny uczony otrzymała dwukrotnie Nagrodę Nobla w dwóch dyscyplinach. W 1903 małżonkowie Curie otrzymali ją wspólnie w dziedzinie fizyki za odkrycie promieniotwórczości naturalnej oraz promieniotwórczości pierwiastków polonu i radu. W 1911 w dziedzinie chemii - ponowny Nobel za prace nad własnościami chemicznymi i fizycznymi polonu i radu oraz za prace dotyczące metod wyodrębniania, oczyszczania i pomiaru aktywności pierwiastków promieniotwórczych.

 

http://www.noblisci.pl/1911-maria-curie-sklodowska/

http://historia_kobiet.w.interia.pl/teksty/sklodowska.html

http://www.sklodowska.wortale.net/

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------

 

Henryk Sienkiewicz

 

Henryk Sienkiewicz dostał Nagrodę Nobla w roku 1905 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki. Nie na darmo pisał w szkole wypracowania podziwiane przez kolegów i wysoko cenione przez nauczycieli. Jego powieść Quo vadis, wydana w roku 1896, opowiadająca o Rzymie w czasach Nerona, była kilkakrotnie filmowana. W roku 1916 jej nakład tylko w USA przekroczył 1,5 mln egzemplarzy. Tłumaczono ją na wszystkie prawie języki świata. Ale dla Polaków ważniejsze są jego powieści historyczne: Krzyżacy i Trylogia, składająca się z Ogniem i mieczem, Potopu i Pana Wołodyjowskiego. Trylogię pisał, aby pokrzepić serca Polaków żyjących w niewoli, pobudzić w nich miłość do ojczyzny i dumę z niej. I udało mu się! Najlepszy film nie oddaje wspaniałości tych dzieł!

 

http://www.noblisci.pl/1905-henryk-sienkiewicz/

http://www.sienkiewicz.ovh.org/

http://culture.pl/pl/tworca/henryk-sienkiewicz

 

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------


Władysław Reymont

 

Władysława Reymonta nagrodzono Noblem w 1924 roku za Chłopów. Jest to powieść czterotomowa, ukazuje wszechstronny i prawdziwe wierny obraz wsi polskiej ujęty w ramy czterech pór roku. Obraz jest "prawdziwie wierny" także dzięki temu, że Reymont przez wiele lat pracował w Lipcach (dziś Reymontowskich) jako robotnik kolejowy. Mieszkał na górce w Karczmie i obserwował, jak się ludzie bawią, ale również jak pracują. Postanowił zostać pisarzem już w szkole; pisał dużo, dla siebie. Tak o tym sam powiedział: "Nie przez ambicje, łaknąc sławy itp. - zostałem pisarzem z potrzeby i z musu, z bólu, nienawiści i miłości. Muszę nim pozostać do końca, choćbym ani jednego czytelnika nie miał ..."

http://www.noblisci.pl/1924-wladyslaw-reymont/

http://culture.pl/pl/tworca/wladyslaw-reymont

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------

 

Czesław Miłosz

Czesław Miłosz otrzymał Nagrodę Nobla w 1980 roku. To dla naszego kraju bardzo ważna data. Od razu też przyklejono Miłoszowi etykietę poety politycznego, bo nagroda została przyznana w czasie szczególnie nasyconym wydarzeniami historycznymi, a biografia poety zdaje się taką interpretację potwierdzać. Trzeba więc przypomnieć, że wniosek, kiedy jeszcze nikomu nie marzył się "sierpień" i że - wiersze "społeczne" czy "polityczne" stanowią niewielki margines w jego dorobku. Pamiętajmy więc, że otrzymał on Nobla za WYBITNE WARTOŚCI HUMANISTYCZNE CAŁOKSZTAŁTU TWÓRCZOŚCI POETYCKIEJ!

 

http://www.noblisci.pl/1980-czeslaw-milosz/

http://www.milosz.pl/

http://culture.pl/pl/tworca/czeslaw-milosz

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

Lech Wałęsa

Lech-Wałęsa - ku dumie i radości jednych, ku zaskoczeniu i zazdrości innych, jesienią 1983 roku obiegła świat wiadomość, że za wybitny wkład w propagowanie i utrzymanie pokoju na świecie Pokojową Nagrodę Nobla otrzymuje Polak Lech Wałęsa.Stanął tym samym w szeregu wybitnych laureatów tej nagrody obok Willego Brandta (1971), Henrego Kissingera (1973), Andrieja Sacharowa (1975), Jasira Arafata, Icchaka Rabina (1978) i Matki Teresy (1979).

 

http://www.noblisci.pl/1983-lech-walesa/

http://www.walesa.tv/home

http://www.ilw.org.pl/

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Wisława Szymborska

Rok 1996 okazał się wielkim świętem literatury i kultury polskiej. "Wielka i skromna" poetka polska została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jej poezja znalazła drogę do wielkiego świata, okazała się uniwersalna, nasycona tradycją a zarazem bardzo współczesna. Królewska Akademia uhonorowała Wisławę Szymborską tą prestiżową nagrodą za całokształt twórczości poetyckiej

 

 

http://www.noblisci.pl/1996-wislawa-szymborska/

http://www.szymborska.org.pl/

http://culture.pl/pl/tworca/wislawa-szymborska

 

Licznik odwiedzin

1229980
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W minionym tygodniu
W tym miesiącu
W minionym miesiącu
Wszystkie wizyty razem
48
22
197
1229494
48
1645
1229980

Your IP: 44.192.20.240
Server Time: 2024-03-01 22:18:57
Copyright © 2014 Gimnazjum nr 3 Świdnik